Metodologia

IMG_2680

Dążenie do doskonałości jest moją życiową dewizą. Chcąc wcielać ją w treningach obedience, w oczekiwaniu na mojego drugiego teriera, opracowałam własną metodologię pracy.

Bazując na swoich wcześniejszych doświadczeniach, czerpiąc inspiracje ze spotkań z rozmaitymi zawodnikami i szkoleniowcami oraz podglądając ćwiczenia wykorzystywanie w innych dziedzinach sportu czy pracy kynologicznej, stworzyłam bardzo precyzyjny system przygotowania psa do startu w zawodach obedience najwyższej klasy. Podstawą w mojej pracy jest 7 fundamentów,  z których każdy w miarę postępów w szkoleniu staje się uniwersalnym narzędziem pozwalającym w bardzo szybki i zrozumiały dla psa sposób „wytłumaczyć” mu kolejne etapy danego ćwiczenia.

Drugim obok fundamentów ważnym elementem mojej pracy jest jasność i jednoznaczność kryteriów.  Wyznaję zasadę, że podczas początkowych treningów mogę pracować tylko nad jedną rzeczą naraz, co pozwala zminimalizować frustrację zarówno psa, jak i przewodnika.

Moim zdaniem kluczem do sukcesu jest by zaczynając pracę z psem- czy w sensie globalnym, czy też w przypadku pojedynczego treningu- mieć w głowie wyraźnie sprecyzowany cel- jasny obraz tego jaki efekt chcemy swoim działaniem uzyskać.

Treningi opieram na najnowszych badaniach dotyczących zachowania psów, jednak nie sprowadzam szkolenia psów do realizowania teorii. W ćwiczeniach bazuję na emocjach, zaufaniu oraz radości z wspólnej pracy, właściwe relacje z moimi psami są dla mnie priorytetem. Pracując z nimi dążę do tego by łączące nas mocne więzi przyjaźni stały się naszym znakiem rozpoznawczym na zawodach.

Praca z różnymi psami nauczyła mnie przede wszystkim, by nigdy z góry nie zakładać żadnych ograniczeń. Nie jesteśmy w stanie określić gdzie jest limit możliwości naszego psa, dlatego też z każdym trenuję  jak z przyszłym mistrzem świata.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do mnie: joannahewelt@gmail.com